Pułapki rekrutacji – na co uważać

Data dodania: 24.08.2016


Proces poszukiwania pracy to dla większości kandydatów długa droga przez mękę – od przeszukiwania portali z ogłoszeniami o pracy, przez oczekiwanie na kontakt ze strony potencjalnego pracodawcy, aż po zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Na każdym etapie rekrutacji na kandydatów czyha wiele pułapek, w które niestety większość nieświadomie wpada. Na co zwrócić uwagę, aby z powodzeniem szukać pracy?

Pułapki w ofercie pracy

Pierwsze zasadzki czekają jeszcze na etapie poszukiwania ofert zatrudnienia, a większość kandydatów robi to za pośrednictwem internetu. Wchodząc na portal z ogłoszeniami o pracy zaczyna się próba znalezienia odpowiedniej oferty. Jednak okazuje się, że pomimo dużej ilości ogłoszeń wcale nie jest łatwo znaleźć takie, które pozwalałoby kandydatowi mieć nadzieje na powodzenie w procesie rekrutacji. Wszystko za sprawą wysokich wymagań względem potencjalnych pracowników. Czytając ofertę, w której  jednej strony pracodawca oczekuje osoby młodej, dynamicznej i orientującej się w aktualnościach w danej branży, ale z drugiej wspomina o konieczności posiadania kilkuletniego doświadczenia można dojść do wniosku, że taki kandydat po prostu nie istnieje. I w takim myśleniu jest sporo racji, bo często ogłoszenia o pracy są tworzone w taki sposób, aby aplikowali na nie tylko tacy kandydaci, którzy są przeświadczeni o tym, że nadają się na dane stanowisko, nawet jeśli nie spełniają każdego wymagania.

Znajdując ciekawą ofertę na portalu z ogłoszeniami o pracy warto też dokładnie przeanalizować, co pracodawca obiecuje w kwestii warunków pracy. Dość rzadko można się spotkać z określeniem przewidywanej wysokości wynagrodzenia, za to regularnie pojawiają się takie zwroty jak stabilne zatrudnienie czy praca pełna wyzwań. Stabilne zatrudnienie powinno zostać uzupełnione informacją o zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę, natomiast wyzwania mogą być czasami zawoalowanym synonimem dla pracy w sytuacjach stresowych.

Pole minowe na rozmowie z pracodawcą

Zgodnie z polskim prawem pracy są takie kwestie, których rekruter nie ma prawa poruszać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ formalnie nie mogą one mieć wpływu na wynik rekrutacji. Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca ma prawo pytać o dane osobowe kandydata, wraz z datą urodzenia, miejscem zamieszkania, wykształceniem i dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Natomiast w trakcie rozmowy o pracę nie mogą pojawić się pytania dotyczące takich tematów jak religia, poglądy polityczne, orientacja seksualna czy plany założenia rodziny.

Rozmowa kwalifikacyjna to także możliwość rozwiania wątpliwości ze strony rekrutera odnośnie kandydata i zadania pytań, które są zgodne z prawem, jednak bywają podchwytliwe. Najczęściej pojawia się temat powodu rezygnacji z dotychczasowego miejsca pracy lub plany zawodowe na kolejne lata. Jak odpowiadać na takie pytania? Pomyślmy, co chciałby usłyszeć pracodawca, ale odpowiedzi udzielajmy tak, aby była zgodna z prawdą.

Sprawdź Szukampracy.pl – darmowy, nowoczesny portal z ogłoszeniami o pracy.

 portal-z-ogloszeniami-szukam-pracy